Пропедевтика на протетичната дентална медицина

 

Дисциплината "Пропедевтика на протетичната дентална медицина" се изучава в I, II, III и IV семестър.

Наименование на дисциплината: ПРОПЕДЕВТИКА НА ПРОТЕТИЧНАТА ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА
Катедра: ПРОТЕТИЧНА ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА 
Образователна степен: Магистър
Вид на дисциплината: Задължителна     

Семестри

Съотношение

Лекции

Упражнения

Брой

Часове

Брой

Часове

лекции

теми

I

1:2

8

15

15

15

30

II

1:2

8

15

15

15

30

III

1:1

15

15

30

15

30

IV

1:2

8

15

15

15

30

   

 

 

 

 

 

 

 

ФОРМИ И МЕТОДИКИ НА ОБУЧЕНИЕ В КУРСА: 
Основните форми на обучение в курса са лекции и практически упражнения. Лекциите осигуряват теоретичната подготовка на студентите и се представят чрез мултимедийни презентации с диаграми, схеми, графики и учебни филми за различни лабораторни етапи на подвижното и неподвижно протезиране. В лекциите участват и асистенти, които демонстрират основни етапи в технологията на протезните конструкции. 
Практическите упражнения се провеждат в предклинични зали, където студентите се обучават за работа с различни видове стоматологични материали и зъботехническа апаратура. За нуждите на учебния процес се използва зъботехническа лабораторията, където се подготвят работни модели и се отливат изработените от студенти коронки и мостове. Нововъведената CAD-CAM система улеснява практическата работа и позволява съвременно обучение на студентите.

АНОТАЦИЯ НА КУРСА:
Курсът по Пропедевтика на протетичната дентална медицина предоставя възможност за придобиване на знания за морфологичната и функционална характеристика на дъвкателния апарат, устройството и начина на изработване на протезните конструкции. Теоретичната основа на курса е разработена на базата на най–съвременните постижения в материалознанието и технологиите за изработване на протезните конструкции. По време на практическите занятия студентите изработват самостоятелно основните видове протезни конструкции и придобиват компетенции необходими за пълноценното провеждане на денталната помощ в областта на зъбопротезирането.

ЦЕЛ НА УЧЕБНАТА ПРОГРАМА:
Усвояване на знания относно морфологията и физиологията на дъвкателния апарат, устройството на протезните конструкции и технологията на изработването им. Усвояване на практически умения за изработването на основните видове неснемаеми и снемаеми протезни конструкции.

ЗАДАЧИ НА ПРОГРАМАТА:
1. Придобиване на теоретични знания за морфологията и физиологията на дъвкателния апарат. 
2. Придобиване на теоретични познания, относно класификацията, конструирането и технологията на изработване на протезните конструкции. 
3. Придобиване на практически умения за изработване на изкуствени зъбни коронки, мостови протезни конструкции, частични снемаеми протезни конструкции и тотални протези.

ПОМОЩНИ СРЕДСТВА ЗА ПРЕПОДАВАНЕ:
Помощните средства за преподаване включват мултимедийни презентации, учебни филми  и демонстрации на различни етапи от технологията на протезните конструкции. Теоретичната и практическа подготовка се улесняват от използването на рисунки и модели на зъби, графики, диаграми и схеми за работа със стоматологични материали. В помощ на обучението и преподаването се използва и зъботехническа лаборатория.

ПРЕДВАРИТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ:
За да започне обучението по Предклиника на протетичната дентална медицина е необходимо студентите да имат базисни познания по анатомия и физиология.

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
След завършване на курса студентите следва да имат познания относно антомията и физиологията на дъвкателния апарат. Да познават в подробности морфологията и оклузионните отношения на зъбите. Да познават основните видове протезни конструкции, използвани при лечението на дефектите на зъбните редици и след цялостно обеззъбяване. Да владеят основните принципи на тяхното конструиране и да могат да ги изработват самостоятелно.

ФОРМИ НА ОЦЕНЯВАНЕ: 
В курса се използват следните форми на оценяване: 
- текущ контрол по време на практическите упражнения, при който устно или писмено се оценяват познанията на студентите.
- семинари, където чрез тестове или обсъждане на теми от обучението се оценява нивото на подготовка.
- приемане на практическата работа на студентите от I курс I семестър, където в последното упражнение на зимния семестър се оценяват рисунки на естествени зъби в утроен размер, склуптирани от сапун постоянен горен централен резец, постоянен горен кучешки зъб, постоянен долен първи малък кътник, постоянен горен първи голям кътник и моделирани чрез капково-восъчна моделажна техника на зъби 11, 15, 17, 31, 34 и 36.
- приемане на практическата работа на студентите от I курс II семестър през последната седмица на семестъра, когато се оценяват изработени по системата «Адапта» лята металопластмасова коронка на зъб 24 и лята метална коронка на зъб 26, лята метална коронка по восъчно-потопна техника на зъби 45 и 47, лято щифтово пънче и пластмасова коронка на зъб 21.
- приемане на практическата работа на студентите от II курс III семестър през последната седмица на семестъра, когато се оценяват изработени по системата «Адапта» долна хигиенична мостова протеза на зъби 34_ _37 и горна полухигиенична  естетична мостова протеза на зъби 13_ _16, горна и долна частични плакови протези, и оформени работни модели на горна и долна зъбна редица снети с фабрична лъжица и алгинатна отпечатъчна маса.
- приемане на практическата работа на студентите от II курс IV семестър през последната седмица на семестъра, когато се оценяват изработени от базис плаки индивидуални лъжици за горна и долна челюст, цели протези и небцева пластинка. 
- практически двудневен изпит в края на семестъра, който включва изработването на мостова конструкция и ортогнатно нареждане на зъби за цели протези.
- семестриален изпит в края на курса, когато чрез теоретичен изпит се оформя окончателната оценка.